streda 9. septembra 2015

Data Recovery HDD RAW format - Ako obnoviť dáta

Data recovery - Obnova stratených dát 


Ako zachrániť dáta z poškodeného disku? Možno sa to zdá ako nemožné, no predsa existujú programy, ktoré dokážu zachrániť pomerne veľké množstvo aj vymazaných dát z poškodeného disku.

Milované fotky, filmy, hudba a mnohé iné dôležité súbory zostali na externom disku prípadne flash disku a teraz sa neviem k nim dostať? Vlasy si trháme a jediné čo nám windows ponúka je Formát jednotky :D Je to nepríjemná skúsenosť, no nevešajte hlavu... Aj z poškodeného disku sa dajú obnoviť dáta. Dokonca aj tie viac krát vymazané :)


Po pripojení disku sa nám len zobrazí dialogové okno s výzvou na formátovanie jednotky. Ak to vykonáme, síce sa nám opäť sfunkční disk, no znížime tým šancu na ich následnú obnovou.Samotný windows nám v tomto prípade nepomôže, v podstate nemá ani ako... Preto musíme využiť služby špecializovanej firmy, samozrejme za dosť vysokú cenu, alebo si to urobíme aj sami doma.


HDD Raw formát - nečitateľný a dáta sú fuč

Čo mám robiť ak mám HDD v Raw a chcem obnoviť dáta?

V prvom rade je potrebné hneď ako zistíme, že disk je nečitateľný a windows nám automaticky ponúkne Formátovať jednotku, túto akciu nevykonať. Ak by sme náhodou disk nechali sformátovať, prídeme o väčšinu dát a šanca, že ich dostaneme späť sa každým formátovaním zmenšuje.

Ak ste skúsenejší, je lepšie disk vytiahnuť z krabičky a napojiť ho priamo do PC. Prípadne zohnať si lepšiu a výkonnejšiu čítačku na disky ako mám ja napríklad :D Ak nemáte nevadí, ale určite sa uistite, či náhodou chyba nieje na čítačke disku z krabičky.
Výkonnejšia redukcia na HDD pripojenie cez USB

Programy na obnovu dát - Data Recovery

 

iCare Data Recovery Free

Tento program vám dokáže obnoviť pomerne veľkú časť stratených dát. Využívam ho aj ja osobne a zatiaľ musím povedať, že je spoľahlivý. 

Program vo free verzii obnoví ale iba 10 súborov, pre väčšie obnovy je teda potrebné zakúpenie programu.

iCare patrí medzi najobľúbenejšie programy a teda jeho efektivita je overená.

Free Download: http://www.icare-recovery.com/


Ease US Data Recovery

Ak zlyhá iCare je tu ďalší veľmi schopný program na obnovu dát. Patrí taktiež  medzi najpoužívanejšie programy na obnovu dát. Taktiež je ho potrebné zakúpiť aby sme mohli obnoviť väčšie množstvo dát. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Program preskenuje disk, následne vám vytvorí zoznam všetkých možných súborov a vy si len vyberiete čo vlastne chcete obnoviť.

Free Download: http://www.easeus.com/data-recovery-software/

Recuva Data Recovery

Ďalší výborný program na obnovu stratených dat. Nevýhoda je, že nedokáže prečítať disk v RAW formáte. Preto sa tento progam používa skôr na už naformátované disky. Skenovanie je pomerne rýchle  jednoduché na ovládanie.
Najčastejšie sa používa na obnovu dat z usb flash disk, pamäťové karty, mp3 prehrávače...


Free Download: https://www.piriform.com/recuva


Ako predísť poškodeniu disku a strate dát?

HDD Raw formát nastáva vtedy, ak sa poškodia informačné tabuľky jednotlivých sektorov disku. Vtedy sa stáva nečitateľným a windows ho teda automaticky chce opraviť naformátovaním.
Väčšinou sa vyskytuje tento problém po tom ako často odpájame externý disk/usb kľúč ešte za behu, bez toho aby sme ho nechali Bezpečne odstrániť.

Časté príčiny straty dát a následného RAW formátu HD
  • Výskyt vadných sektorov
  • Odpájanie za behu
  • Otrasy (mechnické poškodenie)
  • Vírusy
  • Niekedy aj zapojenie do rôznych zariadení TV, prehrávače atd...


Nezabúdajte po ukončení práce vždy Bezpečne odpojiť zariadenie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára